Різдвяно-новорічна проблема деяких українських батьків
Пару років тому, здається я вже писав на цю тему. А зараз прийшов знову різдвяно-новорічний час і я за програмою з одного боку "трохи розрядитися", а з іншого боку - "побільше мозголомних тем" ще раз розкажу одну штуку, яка о цій порі для мене виринає... І раз уже воно мене дзьобає по голові, то хоч тут розкажу, щоб і вам "дісталося". Може ви теж про це замислюєтеся і теж шукаєте відповіді. А якщо знайшли - то розкажіть, як ви розв'язали цю міфологічну проблему...
Отже.
У мене син. Йому 6. Зараз різдвяно-новорічна пора. Чари, традиції, радість і подарунки...
Але...
Я як батько стикнувся з тим, що зараз існує 3 (ТРИ) міфологічні лінії, які треба "ужити" разом.
Поооїхали
1. День святого Миколи. Отже. 6 грудня - день святого Миколи. В цей день дітям святий Миколай приносить подарунки. Це традиційне українське свято. Ми відновлюємо Україну, і відкриваємо для себе самих себе. Себе тих, яких від нас приховувала довгі роки окупаційна російсько-совєцька машина... В моєму дитинстві у 80-90ті роки минулого століття Дня святого Миколая не було. Але коли це свято було, українські діти отримували подарунки саме на цей день.
2. Різдво. Різдво як день з подарунками для дітей, як я розумію, прийшло до нас з західноєвропейської традиції. Україна є частиною європейської цивілізації і відкриває для себе її. З популярної культури, фільмів, музики, маркетингу... У магазинах зараз куди не зайди - oh the weather outside is frightful... Або Santa Claus is coming to town... На екранах почався час Один вдома, Міцний горішок і так далі... Ми частина цієї цивілізації. А отже 25 грудня на Різдво діти під ялинкою шукатимуть і знайдуть свої подарунки. Їх туди поклав, як ми всі знаємо - теж святий Микола
3. Новий рік. Це свято було в моєму дитинстві. В моєму дитинстві я в цей день знаходив подарунки під ялинкою. І я, звично, у дорослому віці також відзначаю цей день. Але це, як я розумію, совєцький союз у такий спосіб просто перемістив святкування Різдва. Зробив підробку під святого Миколая, назвавши його "Дєд Мароз", щоб наче - все те саме, але щоб ми забували своє українське коріння, і належність до європейської цивілізації. Новий рік з ялинкою і дитячими подарунками - це совєцька підробка. Але вона теж є певною традицією. І в цей день діти теж шукатимуть під ялинкою подарунки... Які принесе, як ми всі знаємо, не підробний Дєд, а Миколай бородатий.
В кожній з цих традицій і міфологічних систем діти отримували подарунок саме у цей свій день. А в інші - ні. Але в мене зустрілися ці три традиції. І в моєму "гібриді" дитина знаходить подарунки кожного з цих днів. А отже це значить святий Микола приходить до нас три рази і лишає різні подарунки.
Але ось питання, яке мені син не задавав. Йому може і ок: знаходити по хаті три рази подарунки... Але... Я не розумію мотивів святого Миколая. Чому святий Микола за те, що хлопчики і дівчатка були чемні цього року, разом зі своїми янголами (чи ельфами і оленями) прилітає і підкладає подарунки... ТРИЧІ! Що відбувається? Що в голові у святого Миколая? Чому він не може віддати подарунки за ОДИН раз?
Ці три лінії прийшли до нашої родини і потребують "ув'язки"... Як мінімум у моїй батьківській голові.
Я тут бачу також проблему тому, що коли подарунки не один, а три, то цінність дня з чарівним подарунком - розмазується. Я боюся, що син не буде цінувати дива від святого Миколи... Адже він у нас в хаті, виходить, "тусить", наче у себе вдома.
Ми з дружиною визначаємо якусь ієрархію. На який день буде "подарунок-бос". Наприклад, на день Святого Миколи - щось мале - смаколик, невеличкий сюрприз. На Різдво - щось уже серйозніше. А на Новий рік - "бос". Але в мене відчуття, що це для мого сина - якась рвана, неузгоджена всередині себе картина світу з незрозумілим Миколаєм, з його незрозумілою поведінкою. Але це ж поведінка не Миколая. А це наслідок - нерішучості мене як батька в тому, щоб "домалювати" цю міфологію так, щоб сюжет став логічним. Щоб зробити Різдвяні свята не просто непоясненим "спауном" цяцьок в хаті, а чимось чарівним і цілісним.
Можливо, ви задавалися цими питаннями. Можливо, у вас сформувалися на них відповіді. Будь ласка, поділіться.
Дуже дякую вам за увагу. Веселих свят! А головне - здоров'я і сил Збройним силам України - тим, хто для всіх українців ці свята робить можливими.
Коментарі
Дописати коментар